Projekce filmu Stvoření světa

29Bře2023

Čas: 17:00

Místo konání: V našem sboru

Březen 2023

Cílem projekce filmu Stvoření světa bylo vyzkoušet novou aktivitu a ověřit, zda bude přínosem pro naše vzdělávání v oblasti s náboženskou tématikou. Devět přítomných diváků vyjádřilo spokojenost, takže v nebližší době připravíme další projekci. Dokonce se objevil návrh na film Setkání, který se rovněž zabývá křesťanskou tématikou.

Zpět k filmu Stvoření světa, jehož premiéra proběhla v dubnu 1958. Někteří z nás si s uvedeným filmem připomněli i své mládí. Stvoření světa, francouzsky La Création du monde, je francouzsko-československý kreslený barevný animovaný film režiséra Eduarda Hofmana a francouzského výtvarníka Jeana Effela z roku 1957. Jde o rodinnou komedii, snímek zábavnou formou převypráví biblický příběh o stvoření světa, podle něhož Bůh v šesti dnech stvořil zemi, rostlinstvo, zvířectvo, a hlavně člověka. Proti němu vystupuje ďábel s úmyslem zkazit, co se dá. Ve filmu hovoří Jan Werich a zpívají Settleři.

Ze zajímavostí o tomto filmu zaznělo:
– Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku.
– Film získal Velkou cenu Mezinárodního výboru pro šíření umění a písemnictví
filmem CIDALC.

Většina recenzí filmu je pozitivní. Z důvodu vyváženosti uvádím i negativní. „Stvoření světa, to je především s nadhledem napsaný scénář, jednoduchá, ale výrazná kresba se stejně jednoduchou, leč účelnou animací, a především půvabný Werichův komentář. Poetická, hravá záležitost, které schází větší tempo a ostřejší, řekněme “simpsonovský” humor. Starosvětské pojetí je ale logické vzhledem ke stáří snímku, ve své době šlo o celkem avantgardní snímek. Celkový dojem 85 %.“

„Stvoření světa může na někoho působit jako dílo veskrze křesťanské, jenže si nelze nevšimnout, že Bůh plní PLÁN, zachovává MÍR, zmiňuje se o REVOLUCI a velebí PRÁCI. A když označí život za hmotu v pohybu, tu lze hovořit o vyloženém materialismu. Já osobně právě s tímto aspektem filmu problém nemám, protože materialista jsem. Ale co vy, křesťané, vás to netrápí? Horší je to ovšem s tím, že nejde o nic jiného než převod mýtu o stvoření do rozverné formy. Zprvu převod nápaditý, s postupem času opakováním onoho jednoho nápadu (Bůh vs. ďábel) převod stále mechaničtější, nakonec až ubíjející. Slabé.“

Pro nás účastníky filmové projekce bylo velmi přívětivé, že jsme se sešli ve společenství, které bylo prodchnuto křesťanskou láskou. Poděkování si zaslouží:

  • všichni za účast
  • Majka za odborné komentáře k filmu
  • Martin za topení v zasedací místnosti
  • Vilda za splnění všech povinností kvalifikovaného promítače.