Svatojánské bylinky

15Čvn2022

Čas: Od 15:00

Místo konání: Sbor CČSH Trhové Sviny, komunitní zahrada

Paní Kateřina Petrová nás provedla zajímavým světem bylinek, kde přímo každý účastník konal svoje dílo a vyráběl vlastní olej nebo přípravek z bylin, který si pak odnesl domů.

Workshop byl spojen s následujícím vyprávěním:

Jan Křtitel a třezalka

Anděl pravil: „Alžbětě se narodí syn, bude veliký před Pánem a duchem svatým naplněn, připraví lid pro našeho Pána.
Už jako dítě zvláštní byl na Mesiáše se snažil lid připravit. V tom v řece Jordán stál a kajícníky na znamení pokání křtil.
“Já vás jen vodou křtím, však po mne přijde mocnější, co bude vás Duchem svatým křtít.” Následoval své poslání, však králi se znelíbil. Neprávem Jana do kobky uvěznil a velké zkoušce víry ho podrobil. On zůstal pevný jako skála a Bohu věrný.
Král ho již na svobodu pustit chtěl.
A však svůdnost královny a svůdnost Salome Jana o hlavu připravily. Tak zemřel světec, nevinný a čistý muž. Krev jeho do země se vsákla, vyrostla z ní nevídaná kráska. Již po staletí krev sv. Jana v jejich listech koluje a tisíce lidí na světě uzdravuje.
Magická moc přiisuzována ji jest, ochrání před bouří, ohněm i duchem zlým.
Lékem na nespavost, úzkosti, deprese a žaludeční obtíže je. Olej z ní popáleniny léči. Musí se s ní opatrně, má i mnoho vedlejších účinků. Krevníček, bylina sv. Jana, milovníček, kvítí Panny Marie, prostřelenec, čarovník, zvoneček svatojánský, křížek, svatá bylina, to vše je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum).
Autor Kateřina Petrová